مدیر سئو

مدیر سئو

معمولا کسانی که برای اولین بار تحت هر عنوانی مانند کارآموزی یا کارشناسی ارشد سئو وارد فرآیند سئو می شوند، یکی از آرزوهایشان رسیدن به سمت مدیریت است. مدیر سئو یکی از مهمترین مشاغل در زمینه دیجیتال مارکتینگ است که وظایف بی شماری دارد. او باید استراتژی برنامه ریزی کند، به تیم های محتوا و شبکه های اجتماعی ایده بدهد، توانایی کار با ابزارهای تحلیل سایت را داشته باشد و در نهایت به کارفرما گزارش دهد. این کار کاملاً نتیجه گرا است و باید با داده ها به کارفرما ثابت کند که توانسته ترافیک را با توجه به بودجه افزایش دهد.

مدیر سئو کیست؟

یکی از نقش های مهمی که معمولا در شرکت ها و کسب و کارهای دیجیتال مارکتینگ ایفا می شود که خدمات خود را به صورت آنلاین و از طریق وب سایت در اختیار کاربران قرار می دهند، مدیر سئو است. مدیر سئو فردی است که وظایف بزرگتر و بیشتری نسبت به سایر اعضای تیم سئو دارد. در مقابل حقوقش بیشتر است.

وظایف مدیر سئو چیست؟

چیزی که مدیران سئو را متمایز می کند، تجربه ای است که ممکن است در طول سالیان متمادی به دست آورده باشند. اگر عدد دقیقی برای تعداد سال‌های تجربه یک مدیر حرفه‌ای سئو نمی‌دهیم، به این دلیل است که با توجه به توانایی، مهارت و سپس اعتماد افراد می‌تواند متفاوت باشد. مثلا بعضی ها می پرسند برای سئو شدن چقدر زمان نیاز است؟! این سوال فوق العاده کلی است و می توان برای هر فرد جداگانه تعریف کرد. برای اطلاع از وظایف مشاور سئو کلیک کنید.

حال از ماجرای اصلی که شرح وظایف مدیر سئو است دور نشویم. آنها تمام جنبه های موتورهای جستجو را در نظر می گیرند، به عنوان مثال، درک الگوریتم های گوگل به طور جداگانه، نحوه عملکرد هر یک، و ارائه استراتژی هایی برای یافتن بازدیدکنندگانی که می توانند مشتریان وفادار یک سایت شوند. او باید برنامه هایی ترتیب دهد که نه تنها به حفظ بازدیدکنندگان قبلی کمک کند، بلکه بازدید روزانه و ماهانه از سایت را نیز افزایش دهد.

با نگاهی به میلیاردها صفحه وب در دسترس، مطمئناً باید یک استراتژی قوی برای این موقعیت شغلی ترتیب داد تا با سئو و قرار دادن محتوای مورد نیاز کاربر، به جذب کاربران به وب سایت کمک کند. در نگاه اول شاید نتوان تفاوت بین یک مدیر بازاریابی دیجیتال و یک مدیر سئو را مشاهده کرد. یعنی هر دو هدف مشترکی را دنبال می کنند و آن افزایش آگاهی از برند و در نهایت فروش بیشتر است. با این تفاوت که مدیران سئو به دنبال افزایش دیده شدن سایت از طریق تکنولوژی هستند که آن را به یک نقش کلیدی و کاملا تخصصی تبدیل می کند. برای اطلاع از وظایف کارشناس سئو کلیک کنید.

چه زمانی مدیر سئو می شوید؟

برخی از افراد ممکن است به محض ورود به سئو به فکر مدیریت بیفتند و دوست داشته باشند بازار کار سئو در ایران را بدانند. این سوال ذهن آنها را نیز درگیر خواهد کرد که دقیقا چه زمانی می توانند به عنوان مدیر بخش سئو در یک شرکت معتبر و یا حتی به عنوان فریلنسر فعالیت کنند؟! درک اهمیت سئو برای یک کسب و کار آنلاین می تواند چالش برانگیز باشد، بنابراین پذیرش این موقعیت به تجربه، مهارت های فنی و مهارت های ارتباطی قوی نیاز دارد.

اگر 10 مهارتی که در بالا ذکر کردیم را دارید و از طرفی از چالش های دنیای سئو لذت می برید و تشنه یادگیری هستید، می توانید رزومه خود را ارسال کرده و پروژه های سئو را تحت عنوان مدیریت بپذیرید. مدیریت در حرفه بهینه سازی موتورهای جستجو مستلزم تجربه تیمی، کنترل و ارائه نقشه راه به اعضای گروه است. زیرا بخش بزرگی از این حرفه مدیریت و بخشی دیگر مهارت های فنی است که برای کار لازم است.

با دنبال کردن مراحلی که در زیر به آنها اشاره می کنیم، می توانید قدم به قدم خود را برای تبدیل شدن به یک مدیر سئو آماده کنید:

1. یاد بگیرید که سئو دقیقا چیست و چه کاری انجام می دهد.

اگر در این زمینه تازه کار هستید، با درک اینکه سئو چیست و چگونه کار می کند شروع کنید. پس از آن برای یادگیری روندهای روز دنیا قدمی بردارید.

2. مهارت های سئو را تمرین کنید

سئو علم و هنری است که با یادگیری تئوری آن نه تنها متخصص سئو می شوید، بلکه کیلومترها از موقعیت مدیریتی نیز دور خواهید شد. هر آنچه در این زمینه می آموزید را در وب سایت خود پیاده سازی و تمرین کنید.

3. کسب تجربه مرتبط

برای تبدیل شدن به یک مدیر سئو موفق باید تا آنجا که می توانید تجربه مرتبط کسب کنید. تا به حال فردی با کمتر از یک سال سابقه سئو و کار در سایت های مختلف نمی توانست به سمت مدیریت برسد. این مسیر را باید قدم به قدم طی کرد.

4. چند پورتفولیوی قوی بسازید

این مرحله کاملا به مسیر تحصیلی شما بستگی دارد. می‌توانید دوره‌ها، پروژه‌ها و مهارت‌های ارزشمند خود را به یک نمونه کار اضافه کنید تا یک رزومه عالی ایجاد کنید.

نتیجه

با مطالعه این مقاله متوجه شدیم که سمت مدیر سئو دقیقاً چه کسی است و چه وظایفی دارد. آنچه مدیران سئو را متمایز می کند، تجربه کاری مرتبط، یک نمونه کار قوی و سابقه مدیریت یک تیم سئو است.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *